KAHVENİN FAYDALARI

Kahve günlük hayatımızın bir parçası ve hatta 40 yıllık dostluğun başı olan tek içecek olarak görülür. Dozunda kullanıldığında sağlığa yararlı olduğuda bilinmektedir. Astıma iyi geldiği 150 yıl once bulunmuştur. Bronşit ve astıma faydası vardır ve nefes açıcı bir içecek olarak bilir. Bu etkilerin yanı sıra، son bir kaç yılda yapılan araştırmalara gore، düzenli kahve içenlerin Parkinson، böbrek hastalıkları، safra taşı ve bazı kanser türlerine yakalanma riskleri daha düşüktür. Kahvenin bu etkisi içerisindeki kafeinden gelir. Belirli miktarda tüketildiğinde kafein yararlıdır fakat hamilelik veya kalp damar hastalıkları varken aşırı dozda alınırsa tehlikeli hatta ölümcül olabilir. Bunu göz önüne alarak، tavsiye edilen günlük miktarı aşmadan kahve içmek sağlıklıdır.
Kahvenin faydaları üzerine yeni bir makale eklenmiştir. Bu güne kadarki en önemlileri şunlardır:

Kolestrol Azaltıcı

Fazla kahve tüketiminin kolestrol seviyelerine olumsuz etkisi olduğu dedikodularına rağmen، hazır kahveden ziyade kahve çekirdeklerinden yapılmış kahve içmenin kolestrol hastalarına faydalı olduğu söylenir.

Ağrı Kesici

Kahve، ağrı kesicilerin etkisini %40 artırır. Hatta bazı anestezistler، hastalara ameliyat sonrası ağrı azaltmak için kahve önermektedirler.

Cilt Koruyucu

Kahve، güneş ışınlarının yol açtığı kanserden cildi korur. Fiziksel egzersiz ile، makul miktarlarda kahve tüketimi ultra-viole güneş ışınlarının kanserojen etkisini önleyebilir.

Safra Taşı Yok Edici

Bayanların vücudu erkeklere gore iki kat daha fazla safra taşı üretir. Günde 4 fincan içen kadınlarda içmeyenlere gore %25 daha az safra taşı bulunduğu söylenmektedir.

Parkinson’un Düşmanı

Bir araştırmada gülnük bir ficnan kahve içen erkeklerin Parkinson olma ihtimallerinin %40 daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak menepoz sonrası östrojen terapisindeki bayanlarda ise Parkinson riskini artırmaktadır.

Şeker Hastalarına Uyarı

Şeker hastalarına kahve tavsiye edilmez ancak erken br uyarı sinyali olarak düşünülür.

Kanserin Düşmanı

En değerli antioksidan maddelerden biri olarak، göğüs ve pankreas kanserinin de düşmanıdır.

Konsantre Edici

Uyarıcı etkisinden dolayı kahve، konsantrasyonu artırır. Sabahları kahve içmek güne refah bir başlanıç sağlar.

Kalori Yakıcı

Spordan bir saat once bir fincan kahve içmek kalori yakışını artırır.

Çiğerlere Faydalı

Kahve sirozu önlemeye yardımcı olur. Kahve tüketimi، özellikle sirozun yol açtığı ak ciğer kanseri riskini azaltır. Düzenli kahve içenlerin ak ciğer kanserine ve siroza daha az yakalandıkları görülmüştür.