KAHVENİN HİKAYESİ

Bazıları kahve kelimesinin Etiyopya’nın Kaffa bölgesinden geldiğine inanmaktadır. (Etiyopyaca da kahve kelimesi “Bunn”dur.)

Etiyopya’nın Rift Vadisi muhtemelen insanın ve kahvenin merkezi olabilir.Bugün Etiyopya ürettiği Arabica kahvenin çoğunu tüketen ve zengin bir kahve kültürü sürdüren tek ülkedir. Kaldi Kahve Efsanesine gore، kahve، bir keçi çobanının keçilerin kırmızı kirazlar yedikten sonra arka ayakları üzerinde dans etmeye başladıklarını görmesi ile keşfedilmiştir. Sihirli bir güç almak için kendiside biraz yemiş ve hiç yorulmadan tüm gece sürüsüne bakmıştır. 1 000 yıl once veya daha eskiden، Etiyopya yeliş kahve öğütmüş ve enerji barı oluşturmak için hayvan yağı ile karıştırmıştır.

600-1.000 yıl önce، Etiyopya ve Yemen’in doğusunda kahve ekilmiştir. Çekirdeğin etrafında kuruyan meyve suda kaynatılmıştır ve Yemen de hala tüketilmektedir. Sonraları، kavrulamış yeşil çekirdekler çay benzeri bir içecek yapmak üzere suda bekletildi. Kahve şimdi kavrulmuş ve toz haline(Türk kahvesi gibi) getirilerek “qahwa” adı verilen içecek üretilmiştir(kelime olarak، uykuyu engelleyen). Kahve çoğu zaman tıbi özellikleri için ve ritual bir içecek olarak kullanılır. Dönen Dervişler coşkulu kalmak için seremonilerinden once kahve içerlerdi.

Oysa Etiyopya kahve seremonisi daha ailevi ve sosyaldi، İslam dünyası erkekler için ve iş için kahve toplantılarını üretti. Etiyopyalılar kahvelerini oldukça koruyorlardı fakat 15. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu Yemen kahvesini Türkiye’ye(dünyanın ilk kahve dükkanı،Kiva Han 1475’de İstanbul’da açıldı) ve Akdenize yaymaya başladı. Uzun yıllar kahve ihracı Yemen tekelindeydi. Tüm kahve Kızıl Denizin Al Mukah limanından geldi ve bu yüzden Avrupalılar buna Mocha derler.

Osmanlı Venedik’ten çıkarılıp kahve zulalarını geride bırakınca Venedikliler 1600’lü yıllarda kahveyi Avrupa’ya tanıttı. Canlandırıcı özelliğinden dolayı sokak satıcılarınca satıldı ve sonra yaygın bir içecek oldu. İlk kahvehane bir peniye kahve satarak 1652’de İngiltere’de açıldı. Paris kahvehaneleri 1672’de açıldı. İlk sahiplerden birisi، insanlar kahve almadan uzun sure fazla kahve almadan oturunca battı. Buna karşılık، rahatsız sandalyeleri olan ve hızlı servis yapılan ilk Fransız Bistro’sunu açtı. Franz Georg Kolschitzky 1675’de orta Avrupa’nın ilk kahvehanesini açtı ve süt katma geleneğini getirdi.

Hindistanlı Baba Budan isimli Müslüman bir hacı kemerinde Yemen’den 1650’de kahve çekirdekleri kaçırdı(cezası ölümdü) ve bunları Hindistan، Mysore’da tepelere ekti. Sonra 17. Yüztılda Alman casuslar Doğu Hindistan’dan(Sumatra ve Java) kahve kaçırdılar. Ayrıca Fransa Kralı 14. Louis’e 1715’de Java’dan gelen bir ağaç hediye etmişlerdir. Bunu Fransanın kötü havasında korumak için dünyanın ilk serası kuruldu. Fransızlar bunu Bourbon(Reunion olarak bilinir) ve Martinique’deki (istemeden) bitki örtüsünü yaymak için kullandılar. Bu “Soylu Ağaç”، Reunion’da dikilen bourbon türü ve Martinique’deki Typica türü ile Etiyopya’dan olmayan tüm kahvelerin atasıdır. Kahve pası 1870’lerde Doğu Hint Adaları’ndaki kahvenin %90’ını yok etti ve üretim hastalıklara dayanıklı olan Cenephora ve Robustas’a kayarken، Arabica kahvesinin genetik çeşitliliğini azalttı.