KAHVENİN TÜRLERİ

Kahve çekirdekleri kahve yapımından kullanılan bir bitki türüdür. Kökboyagiller ailesinin üyesidir. Tropik Afrika ve Asya’ya özgü küçük ağaçlar veya çalılardır. Kahve، dünyanın en değerli ve en yaygın ticareti yapılan ticaret ürünlerindendir ve bir çok ülkenin önemli bir ihraç ürünüdür. Çekirdekleri için bir çok kahve türü yetiştirilir. Arabica Kahve، dünya kahve üretiminin yüzde 70-80’ini karşılarken، tad olarak farklı olan ve Robusta kahvesi olarak bilinen Kahve Canephora ise yüzde 20’yi oluşturur. Robusta kahve çekirdekleri Arabica bitkisinden daha serttir ancak kafein oranı daha yüksek ve düşük lezzette içecekler üretir. Budanmadıkları taktirde، her ikisi de 10 metreye kadar uzayabilir fakat üretici ülkeler bu boyu، toplanması için kolaylık sağlayacak yükseklikte tutarlar.

Ağaçlar، kiraz denilen kırmızı ve mor renkte etli görünen fakat epigin olan meyveler üretir. Kirazlar 2 adet çekirdek içerir. Bunlara kahve çekirdeği dense de aslında çekirdek değildirler.Kahve kirazlarının، yüzde 5-10’unda genelin aksine tek çekirdek bulunur. Normal kahve çekirdeklerindne daha küçük ve yuvarlak olan bu çekirdeklere “peaberry” denir. Çoğu zaman hasattan ayrılı vey a ayrı satılır (Yeni Gine peaberry gibi) veya atılır.

Tropik yerlerde yetiştirildiğinde، kahve sert bir çalı veya genelde 3-3،5 metre kadar büyüyen bir ağaçtır. En yaygın ekilen kahve türleri en iyi yüksek yerlerde büyür ancak düşük sıcaklıklara dayanıksızdırlar.

Arabica:

Arabica kahve ağaçları 3-5 yaş sonrası meyve vermeye başlar ve 50-60 yıla kadar üretmeye devam eder (100 yıla kadar mümkün). Beyaz çiçekler oldukça kokuludur. Meyveler 9 ayda olgunlaşır. Arabica kahve ağacı çekirdekleri Robusta gore daha düz ve uzundur ve kafein oranı daha azdır.Robusta:

Robusta kahve ağaçları daha sağlam ve parazit ve hastalıklara daha dayanıklıdır. Bu nedenle ekimi daha kolay ve ucuzdur. Robusta kahve ağacı daha sıcak iklimlere dayanabilir ve 75-85 derece arasında sürekli sıcaklığı tercih eder.Yıllık 60 inç yağışa ihtiyacı vardır ve donmaya karşı dayanıksızdır. Robusta çekirdekleri keskin bir tatta ve Arabica’dan %50-60 daha kafeinli olan bir kahve üretir. Robusta ağaçların çoğu Orta ve Batı Afrika ile Endonezya ve Vietnamı içine alan Güveydoğu Asyada yetişir. Brezilya’da da Robusta ağaçları yetişir ancak Brezilya dünya pazarının sadece %30’una yakınını karşılar.